سوله دست دوم

سوله دست دوم

سوله دست دوم

در این بخش از سری مقالات سوله سبک صدرا ، نکات مهمی از سوله دست دوم را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد که بسیار حائز اهمیت هستند و امید است مورد توجه شما مشتری و مصرف کننده عزیز بگیرد.

اول از هرچیزی مثل سایر محصولات ارزان، تنها به ارزان بودن سوله دست دوم تکیه نکنید.البته سوله دست دوم همیشه ارزان نیست.

در این مقاله قصد داریم نکاتی در رابطه با سوله دست دوم ارائه کنیم که ممکن است در هیچ جایی از اینترنت پیدا نکنید و به بیان برخی واقعیات بپردازیم که بسیاری از شرکت ها از گفتن آن ابهام دارند و تصوری که از سوله دست دوم دارید بسیار تغییر خواهد کرد پس لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
در صورت خرید سوله دست دوم باید نکات بسیار بسیار زیادی را در نظر بگیرید.این نکات آنقدر مهم هستند که بازهم تاکید داریم تا انتهای انتها حتما این مطلب را دنبال کنید.

هنگام  خرید سوله دست دوم دقت کنید ، گاهی ممکن است، سوله دست دوم در تبریز یا تهران را با قیمت کمتر نسبت به سوله نو بخرید ، اما وقتی هزینه های نصب , هزینه پیچ و مهره , جرثقیل هنگام نصب و بار انداز , تیرریزی و باد بند که حداقل برای هر متر مربع هفت کیلو اهن لازم است، وهزینه های جانبی دیگر برای شما بیش از یک سوله نو تمام شود که اکنون به تفصیل تمامی این نکات را ریز به ریز درباره سوله دست دوم بررسی خواهیم کرد.

آیا سوله دست دوم واقعا دست دوم است؟

اولین و مهمترین بحث این مقاله احتمالا همین موضوع باشد که بدانیم سوله دست دوم واقعا چیست ؟ سوله ای که از آن به عنوان دست دوم نام برده می شود و مخاطب با شنیدن این کلمه تصور می کند که این سوله قبلا در جایی استفاده شده ، باز شده و اکنون دست شرکت می باشد و برای استفاده مجدد برای فروش گذاشته شده فقط پنجاه درصد موضوع است.

در این حالت بله سوله قبلا در یک محل از قبل نصب و اجرا شده است و مدتی استفاده شده است و سپس به دلایلی از دسترس خارج شده است.

اما نکته جالب اینجاست طی تحقیقی که توسط یکی از شرکت ها در زمینه سوله های دست دوم انجام شده است نتیجه این بوده است که کارفرماهایی که در محل های خود سوله های از قبل ساخته شده داشتند هنگامی که قصد تغییرات در آن را داشته اند تقریبا اکثریت از فروش سوله قبلی خود امتناع کرده اند و همان سوله قبلی را گسترش داده اند .

سوله تیرورقی

یا حتی هنگام فروش ، چون ارزش محل مورد نظر و سوله ای که در آن قرار دارد به هم وابسته است و ارزش منطقه ای آن محل و سوله ای که در آن ساخته شده است از لحاظ صنعتی بسیار بالا است پس هرگز صاحب سوله به فروش جداگانه محل و سوله فکر نمی کند و ارزش سوله را روی همان زمین حفظ کرده و اقدام به فروش یکجا می کند.

پس چرا ابه این میزان سوله دست دوم در همه ابعاد وجود دارد؟

پاسخ به این سوال به پنجاه درصد بعدی موضوع برمیگردد ، پنجاه درصد بعدی موضوعی است که اکثریت نمی دانند و این است که این سوله های دست دوم واقعا دست دوم نیستند.بلکه از مواد دست دوم مجدد ساخته شده اند.بله  سوله دست دوم ممکن است از مواد و آهن آلاتی که مجدد به چرخه تولید بازگردانده شده اند ( لوله های شرکت نفت ) ساخته شوند و درعین حالی که مجدد و نو ساز هستند ولی از مواد نامرغوب ساخته شده اند پس از این جهت دست دوم هستند و پس از ساخت و جوشکاری و رنگ کاری در اختیار مصرف کننده قرار گرفته اند.

پس دقت لازم در این زمینه باید صورت گیرد که چرا برخی شرکت ها در هر ابعادی سوله دست دوم دارند ؟ آیا آنقدر سوله دست دوم خریداری و انبار کرده اند ؟ پاسخ بسیار ساده است خیر . چون همان موضوع ساخت سوله ها است که با مواد نامرغوب اقدام به ساخت سوله دست دوم از نوع پنجاه درصد دوم می کنند.

 

سوله دست دوم

 

 آیا اصلا میدانید که حتی دربعضی موارد قیمت سوله دست دوم از سوله نو گران تر میباشد!

سوله دست دوم به هرحال از هرنوعی استفاده شود باید بدانیم که مسلما احتمال زنگ زدگی و سایر مشکلات مثل کیفیت پایین را خواهد داشت .

البته نکته مهم دیگر این است که امروزه اکثر سوله های دست دوم از نوع تیرورق هستند.چرا که این نوع سوله ها از نوع اولیه بوند و آن زمان که قیمت فولاد به این میزان نبود با بزرگتر شدن سازه ، ضخامت فولاد هم زیاد می شد تا استحکام سازه بالاتر رود اما عملا وزن فولاد مصرفی و تناژ آن بالا می رفت و مسلما هزینه زیاد می شد که امروزه اصلا مقرون به صرفه نیست.

پس این سوله ها جای خود را به سوله های سبک خرپایی دادند و به رده سوله های دست دوم تبدیل شدند . حالا تصور کنید که می خواهیم از سوله دست دوم تیرورق استفاده کنیم که اطمینان داریم از نوع سوله دست دوم  گروه اول است و مرغوب می باشد .

اکنون با قیمت فعلی فولاد آیا واقعا مقرون به صرفه است که با آن تناژ بالای فولاد که در مجموع برای سوله ما محاسبه خواهد شد از سوله دست دوم استفاده کنیم ؟

در حالت دیگر این نوع سوله از ورق لوله های اسکاتی آب و فاضلاب و شرکت گاز که به قیمت پایین خریداری شده و در نورد به صورت ورق درامده ساخته میشود و اگر خریدار از فروشنده دفترچه محاسبات و فایل محاسباتی بخواهد فروشنده به علت اینکه سوله دست دوم میباشد از دادن دفترچه محاسبات امتناع میکند که حتما لازم است تا در این مورد دقت کافی داشته باشید.
حتی در صورت فروش سوله دست دوم با دفترچه محاسبات , محسابه فشار باد ، برف و زلزله منطقه ای با منطقه دیگر متفاوت است در این صورت خرید سوله از نوع دست دوم صلاح نمیباشد .

نکته پایانی در رابطه با سوله دست دوم

نکته مهمی که حائز اهمیت است این است که سوله باید حتما مورد تایید نظام مهندسی باشد و سپس در منطقه پیاده شود چرا که اقلیم هرمنطقه متفاوت است و میزان بار باد یا برف منطقه تاثیر مستقیم در تایید نظام مهندسی برای سوله مدنظر خواهد داشت .

چون اگر سوله مطابق با اقلیم منطقه انتخاب نشود و با تایید نصب نگردد صددرصد در آینده دچار تخریب اساسی خواهد شد همان طوری که این مورد بسیار اتفاق افتاده است حتی برای شرکت هایی معروف و صاحب نام که به دلیل استفاده نادرست در اقلیم نادرست دچار خسارت شده اند.

سوله دست دوم

تصویر فوق مربوط به کارخانه حوله ایران است که در اثر استفاده از سوله در اقلیم نادرست دچار تخریب شده است

در بسیاری از موارد توصیه شده است که اگر شما قصد خرید سوله دست دوم دارید برای حفظ هزینه ها و همچنین بهبود کار و استفاده از مصالح خوب ، بجای آن که از محصولی دست دوم استفاده کنید از سوله نو UBM استفاده کنید.

در رابطه با اینکه چگونه این امر امکان پذیر است و تا چه حد در بهبود هزینه ها و داشتن نتیجه خوب تاثیر گذار است مطلبی که در رابطه با سوله ارزان در سایت منتشر شده است را بخوانید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره با ما می توانید با شرکت سوله سبک آذین صدرا در ارتباط باشید ـــ 09140070767

 


نویسنده :