سازنده سوله نسل جدید و ارزان در کشور

ساخت سوله

ساخت سوله امروز در سری مقالات سوله سبک آذین صدرا قصد داریم تا به موضوع کلی ساخت سوله بپردازیم . ساخت سوله خود دارای شرایط و نکات مهمی است که دانستن آنها باعث می شود تا ساخت سوله شما از جنبه های زیادی هم استاندارد باشد و هم مطمئن و یکبار برای همشیه شاخته شود […]

بروز رسانی ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
9 نظر

ساخت سوله

امروز در سری مقالات سوله سبک آذین صدرا قصد داریم تا به موضوع کلی ساخت سوله بپردازیم .

ساخت سوله خود دارای شرایط و نکات مهمی است که دانستن آنها باعث می شود تا ساخت سوله شما از جنبه های زیادی هم استاندارد باشد و هم مطمئن و یکبار برای همشیه شاخته شود .

موضوع اولی که در ساخت سوله عموما به نظر می رسد و کارفرمایان برای به حداقل رساندن آن تلاش می کنند موضوع قیمت سوله می باشد .

جهت ساخت انواع سوله ، در سراسر کشور فقط کافیست با ما یک تماس بگیرید . ساخت بهترین سوله های سبک و مدرن در تمام نقاط کشور با حداقل وزن و کیفیت عالی

۰۹۱۴۰۰۷۰۷۶۷ مهندس مسلمی

قیمت سوله را می توان تحت شرایط زیادی پایین تر آورد و مقرون به صرفه تر کرد . اما به شرطی که این نکات را بدانیم و هنگام مشاوره با سوله ساز مربوطه تمامی این موارد را به او خاطر نشان کنیم .

همواره تاکید ما بر این بوده است که قبل از ساخت سوله حتما اطلاعات کافی در رابطه با خود سوله و همچنین انواع مختلف آن و بازه قیمت و همچنین نوع کاربری سازه ها کسب کنید .

شما می توانید با کمی وقت گذاشتن و مطالعه مقالات و همچنین مطالبی که در قسمت سوله ها قرار گرفته است اطلاعات بسیار بسیار زیادی در زمینه سوله و سوله سازی بدست آورید .

ساخت سوله از کجا شروع می شود ؟

ساخت سوله دارای چند مرحله کلی می باشد که هرکدام از این مراحل باید به ترتیب و به طور کامل طی شوند تا بتوان وارد مرحله بعدی شد . مراحل ساخت سوله به شرح ذیل می باشد :

 1. قبل از هرچیز حضور در شرکت یک سوله ساز معتبر و باتجربه
 2. تعیین نوع فعالیت و محل ساخت سوله
 3. مشخص شدن نوع سوله مناسب برای کاربری و همچنین منطقه مورد نظر
 4. تعیین ابعاد مناسب برای سوله ، مشخص شدن مباحث جانبی مثل جرثقیل و …
 5. قید قرارداد مناسب و اصولی
 6. نقشه کشی ، طراحی و طراحی معماری
 7. تهیه دفترچه محاسبات مناسب و دقیق
 8. ساخت سازه در کارخانه (جوشکاری ، رنگ آمیزی و …) ، ساخت فنداسیون
 9. نصب و مونتاژ سازه در محل مورد نظر

توجه داشته باشیم که مراحل بالا به شکل اجمالی و کلی توضیح داده شده اند تا شما خواننده گرامی در حالت کلی یک دید نسبت به چگونگی ساخت سوله داشته باشید .

گام اول در ساخت سوله همکاری با یک سوله ساز با تجربه و معتبر است . توجه داشته باشید که ساخت سوله پروسه ای زمان بر ، هزینه بر و حساس است در صورتی که ساخت سوله با محاسبات نادرست و عدم دانش کافی صورت بگیرد بدون شک در آینده نه چندان دور دچار نشست و تخریبات خواهد شد .

سازه های سبک که هم اکنون در کشور ما در حال توسعه هستند نیاز به تخصص ساخت بسیار بالایی دارند . دانش ساخت سازه های مدرن به گونه ای است که باید تحمل شرایط محیطی مختلف را داشته باشند . هرگونه بار وارد بر سازه مثل بار برف و .. باید برای سوله با توجه به منطقه مورد نظر پیش بینی شود تا سازه در برابر عوامل محیطی مقاوم باشد .

بنابراین پیمانکار یا مجری مورد نظر می بایستی حتما دانش و تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد . داشتن نمونه کارهای موفق و دانش مشاوره از جمله فاکتور هایی است که می توانید جهت سنجش سوله ساز خود استفاده کنید .

ساخت سازه در کارخانه

گام دوم ساخت سوله ( تعیین کاربری و محل ساخت سوله )

درواقع پس از یافتن سوله ساز مورد نظر جهت ساخت سوله خود ، باید به او بگویید که سوله را در چه محلی و برای چه کاری می خواهید بسازید .

سوله ها انواع و اقسام مختلفی دارند و هرکدام مختصا برای مناطق خاص و کاربرد های خاص می توانند ساخته و استفاده شوند .

برای مثال ساخت سوله در قسمت کوهستانی برای یک انبار کالا یا ساخت آن در منطقه گرمسیر برای همان کاربری متفاوت است .

پس حتما محل ساخت سوله و نوع سوله ای که برای آن انتخاب می شود بسیار مهم هستند . ساخت سوله می تواند به چندین روش صورت بگیرد از جمله سوله خرپایی ، سوله UBM ( آمریکایی ) و سوله تیرورقی ( سوله سنگین ) ، که روش ساخت و متریال مصرفی در هرکدام با دیگری کاملا متفاوت است .

در این مورد هم ، تخصص سوله ساز مهم است که تشخیص دهد برای محل ساخت و کاربری مورد نظر کدام سوله می تواند بسیار مناسب تر ، مقاوم تر و البته با کیفیت بالا و قیمت مناسب ساخته شود .

همواره قیمت در ساخت سوله یکی از پارامتر های مهم و تاثیر گذار و متمایز کننده سوله سازان حرفه ای از یکدیگر است .

یک نکته مهم دیگر که در ساخت سوله در قدم اول باید دانست داشتن طبقه سوله یا بچه سوله می باشد . ساختن سوله دوطبقه با چند طبقه و یا داشتن یک یا دو بچه سوله در کنار سازه اصلی هم در ساخت سوله تاثیر مستقیم خواهد اشت .

گام سوم ساخت سوله ( تعیین ابعاد مناسب برای سوله )

در مورد موضوع تعیین ابعاد مناسب برای سوله خیلی حرف ها می توان زد .

تا زمانی که ابعاد سوله شما دراختیار سوله ساز قرار نگیرد عملا مراحل پس از این نمی تواند تکمیل شود . اصولا دانستن ابعاد یک فاکتور اساسی در ساخت سوله با شرایط استاندارد است .

ساخت سوله باید با ابعاد استاندارد صورت بگیرد . کلمه استاندارد به معنی ابعاد از پیش تعیین شده نیست . بلکه توانایی هماهنگی ابعاد مختلف سوله باهم با توجه به نوع سوله می باشد .

ابعاد دهانه سوله یکی از فاکتور های مهم در ساخت سوله است . ابعاد دهانه یا همان ورودی سوله بسته به نوع سوله دارد .

در سوله هایی که از نوع UBM ساخته می شوند بیشتر از اندازه مشخصی نمی توان دهانه را بزرگتر ساخت و این محدودیت همواره وجود دارد .

اما در سازه هایی مثل سوله های خرپایی این چنین محدودیتی مطرح نیست و ساخت دهانه با اندازه های بزرگتر می تواند به راحتی و البته با محاسبات اصولی صورت گیرد .

ابعاد دهانه سوله در ساخت سوله یک فاکتور تعیین کننده است . تعیین کننده از این جهت که هرچقدر این ابعاد بالاتر رود اندازه سوله هم بزرگتر خواهد شد .

اما افزایش اندازه دهانه سوله روی سه فاکتور تاثیر خواهد گذاشت :

 • افزایش اندازه دهانه باعث افزایش اندازه سوله و درنتیجه بالارفتن ارزش سوله می شود . چرا که سوله های بزرگتر از لحاظ کارایی دامنه وسیع تری دارند و خواهان آنها بیشتر است .
 • افزایش اندازه دهانه باعث افزایش هزینه های ساخت اسکلت فلزی سازه می شود .
 • این افزایش در عین حال که باعث افزایش هزینه اسکلت می شود متقابلا هزینه ساخت فنداسیون و دیوار پوشی سوله را کاهش میدهد .

به عنوان مثال می توانیم از نمونه زیر استفاده کنیم :

فرض کنیم که میخواهیم سوله ای را با مساحت ۱۰۰۰۰ متر داشته باشیم ،میتوانیم این سوله را در دو حالت دهانه و طول متفاوت اما با مساحت کلی یکسان بسازیم :

 1. ساخت سوله با دهانه ۱۰ متر ، طول ۱۰۰۰ متر و ارتفاع ۵ متر
 2. ساخت سوله با دهانه ۱۰۰ متر  ، طول ۱۰۰ متر  و ارتفاع ۵ متر

برای دیوار پوشی سوله اول ،  میزان ۱۰۱۰۰متر  دیوار پوشی و ۲۰۲۰ متر فنداسیون باید ساخته شود .

اما برای دیوار پوشی سوله دوم ، میزان ۲۰۰۰ متر دیوار پوشی و  ۴۰۰ متر فنداسیون باید اجرا شود .

هم اکنون اگر دقت کنید باز هم به بند اول موضوع ساخت سوله باز خواهیم گشت . تخصص سوله ساز !

تخصص سوله ساز در همین موضوع مشخص می شود که بتواند ابعاد درست را برای ساخت سوله تعیین کند تا از هر نظر سازه بهینه ساخته شود .

ساخت سوله در این شرایط تمام فاکتور های دخیل در ساخت ، چه از نظر دیوار ، فنداسیون و نیروی کاری و .. را تخت تاثیر مثبت قرار خواهد داد .

همچنین استفاده از جرثقیل یا عدم استفاده از آن هم در ساخت سوله تاثیر گذار است چرا که  داشتن جرثقیل سقفی یک بار اضافی بر روی ستون های سازه شما محسوب می شود و در طراحی سوله باید این میزان فشار هم در نظر گرفته شود .

در کل موضوع استفاده از جرثقیل نیاز به یک مقاله جداگانه جهت توضیح دارد که در ادامه مقالات منتشر خواهیم کرد اما دانستن همین نکته هم به شما کمک شایانی خواهد کرد .

قید قرارداد اصولی جهت ساخت سوله

در مورد موضوع قرارداد ساخت سوله پیشنهاد می کنیم مقاله جامع و کامل قرارداد سوله را مطالعه کنید تا تمام جزئیات در مورد قرارداد ساخت سوله و شرایط یک قرارداد استاندارد را یاد بگیرید و چند نمونه قراداد که جهت دانلود قرار داده شده است را مشاهده و استفاده نمایید .

نقشه کشی ، طراحی و طراحی معماری

گام مهم بعدی در ساخت سوله ، تهیه نقشه سوله مناسب ، طراحی اصولی با توجه به نکات گفته شده در بالا و در نهایت معماری اصولی سازه است که تمام این موارد تنها در صورت داشتن یک اکیپ کامل صورت خواهد گرفت .

استفاده از نرم افزارهای درست و بروز ، استفاده از مدیران پروژه و مهندسین مجرب در این زمنیه هم از نطر پیش برد هرچه سریعتر کار و هم از نظر ساخت بهینه ، استاندارد و ایمن سوله مورد نظر کمک خواهد کرد .

تهیه دفترچه محاسبات مناسب و دقیق

دفترچه محاسبات سوله یکی از عوامل به شدت مهم و حیاتی در ساخت سوله می باشد . متاسفانه بسیاری از کارفرمایان که قصد ساخت سوله دارند از وجود چیزی به نام دفترچه محاسبات سوله بی اطلاع هستند .

تمام اطلاعات سوله شما ، از سیر تا پیاز ، از محل ساخت و محاسبات گرفته تا متریال مصرفی و وزن سازه و … همگی باید جز به جز در داخل دفترچه محاسبات سوله قید شود .

ساخت سوله استاندراد ممکن نیست مگر با داشتن یک دفترچه محاسبات اصولی و البته تایید شده از سوی نطام مهندسی .

پیسنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات کافی در رابطه با این مورد مقاله دفترچه محاسبات سوله را بخوانید تا از این حیث مشکلی نداشته باشید .

انتقال سوله به محل ساخت سوله

حمل سازه ها از کارخانه به محل ساخت

ساخت سازه در کارخانه (جوشکاری ، رنگ آمیزی و …)

این مرحله از مراحل ساخت سوله تماما توسط شرکت سوله سازی در کارخانه یا کارگاه صورت می گیرد . طبق طراحی و محاسبات انجام شده در مراحل قبلی ، اکیپ کار اقدام به ساخت قطعات مورد نظر سوله می کنند که پس از جوشکاری قطعات و رنگ آمیزی ، تمام قطعات آماده بار زنی به تریلی و ارسال به محل ساخت مورد نظر می شوند .

در هنگام ارسال سوله هم باید دقت داشت که وزن سازه ای که به محل ساخت منتقل می شود دقیقا همان وزن قید شده در قرارداد باشد .

البته ممکن است در شرایطی ، ساخت سوله در خود محل سازه صورت بگیرد که سوله های UBM از این نوع سوله ها می باشند که توسط دستگاه مخصوص خود ( شرکت سوله آذین صدرا اولین وارد کننده دستگاه UBM و اولین سانده سوله های یو بی ام است ) ساخته شده در محل مورد نظر نصب می شود .

جهت کسب اطلاعات کافی در مورد سوله های سبک و ارزان UBM هم می توانید مقاله سوله های UBM را مطالعه کنید تا نکات جالبی که در رابطه با این نوع سوله هست را یاد بگیرید.

همچنین یک نکته مهم در ساخت سوله همزمانی ساخت فنداسیون با شروع مراحل ساخت سوله در کارخانه است . یعنی همزمان با شروع ساخت و رنگ آمیزی و .. در کارخانه  ،ساخت فنواسیون را هم شروع کنیم تا زمان ساخت سوله را تا حد ممکن کاهش داده باشیم .

لازم به ذکر است که مراحل ساخت سازه در کارخانه و نحوه کار ، نیاز به توضیح مفصل دارد که از گفتن آنها در اینجا اجتناب می شود .

مرحله آخر ساخت سوله ( نصب و مونتاژ سازه در محل مورد نظر )

پس از اتمام تمامی مراحل قبلی به شکل اصولی ، اکنون مرحله اصلی ساخت سوله که نصب و مونتاژ آن در محل مورد نظر است فرا می رسد .

نصب سوله با توجه به نوع آن ممکن است چند روز زمان بر باشد .

سوله های سبک به علت داشتن اتصالات آسان تر ، بسیار سریع مونتاژ می شوند و سرعت نصب در آنها نسبت به روش سنتی چندین برابر بالاتر است .در مقابل سرعت مونتاژ ، سرعت دمونتاژ آنها نیز به همین صورت بالا می باشد .

ساخت سوله هم می تواند شامل ساخت اسکلت به تنهایی باشد و هم می تواند شامل ساخت سوله از پی تا کلید باشد. بدین معنی که پس از ساخت اسکلت سازه ، سایر کارها که شامل دیوار پوشی ، پوشش سقف سوله ، کف سازی ، تهویه ،عایق بندی و … است هم صورت بگیرد و سازه نهایی آماده بهره برداری به شما تحویل داده شود .

ساخت سوله ارزان و فوری

ساخت سازه در محل مورد نظر

نتیجه گیری

همانطور که دیدم ساخت سوله پروسه ای است که تک تک مراحل آن نیاز به دقت بسیار بالا و همچنین کار اصولی دارد .

تمام نکاتی که گفته شد و همچنین مقالاتی که ارجاع داده شده اند را به دقت بخوانید . چه بسا خواندن تمامی این مقالات کمتر از یک ساعت از وقت گرانبهای شما را بطلبد اما مطالبی که یاد خواهید گرفت شما را از نقطه 0 به نقطه 80 در موضوع ساخت سوله و صنعت سوله سازی خواهد برد .

نکاتی که در مجموع این مقالات گفته می شوند تماما با صداقت کامل بیان شده اند تا حواننده این مطلب که قصد ساخت سوله برای کسب و کار خود را دارد با دانش کامل کار خود را بتواند پیش ببرد و از وارد آمدن هرگونه خسارت به خود در آینده جلوگیری کند .

نکته مهمی که از کل این مقاله می توان برداشت کرد این بود که ساخت سوله را همواره به سوله سازان باتجربه محول کنید چرا که کم و بیش حساسیت هریک از مراحل را از اول تا آخر برای شما شرح دادیم .

به همین دلیل اگر خواستار ساخت یک سازه استاندارد  ،ایمن و مقرون به صرفه از نظر اقتصادی هستید حتما با حرف ای ها کار کنید .

همواره می توان از طریق راه های زیادی در ساخت یک سوله کلاهبرداری کرد . چه بسا دفترچه محاسبات را با روش هایی دستکاری کرد و یا بجای استفاده از مصالح مناسب از متریال نامرغوب و ورق های کهنه استفاده کرد .


جهت ساخت سوله های سبک ، فوق سبک و مدرن در سراسر کشور می توانید با شرکت سوله آذین صدرا که متخصص در ساخت انواع سازه های سبک با وزن کم و کیفیت بسیار بالا می باشد همکاری کنید .

باتشکر سوله آذین صدرا

09140070767     مهندس مسلمی

 

دیدگاه و نظرات نظرات خود را با ما مشترک شوید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید
امتیاز شما
سوله
۱۲ بهمن ۱۳۹۹ سولهپاسخ

این مطلب حرف نداشت ❤️❤️❤️

مجتبی
۰۴ دی ۱۳۹۸ مجتبیپاسخ

ویدئو های پروژه هاتون رو قرار نمیدین ؟

آذین صدرا
۰۵ دی ۱۳۹۸ آذین صدراپاسخ

با سلام . در قسمت سوله سبک می تونید ویدئو هارو مشاهده کنید .

عظیمی
۳۰ آذر ۱۳۹۸ عظیمیپاسخ

سوله ای که برای اینجانب توسط شرکت شما در خوی نصب شد.واقعا عالی بود ضمن اینکه همکاری با شرکتی مثل شما و دیدن اخلاق و رفتار خوبتون واقعا برامون ارزشمند بود از مهندس مسلمی عزیز کمال تقدیر رو داریم چون خیلی به موقع و طبق قرارداد سوله مون رو تحویل دادید

آذین صدرا
۳۰ آذر ۱۳۹۸ آذین صدراپاسخ

ممنون از شما جناب عظیمی گرامی . برای بنده و اکیپ بنده نیز در خدمت شما بودن و کسب رضایت شما بزرگترین افتخار هست .

شرکت ارک نو
۱۹ آذر ۱۳۹۸ شرکت ارک نوپاسخ

من همه مقالات سایتتون رو دنبال می کنم و با دقت همشون رو میخونم . قبلا هیچ چیزی از سوله نمیدونستم . بنده شرکت پیمانکاری دارم و اخیرا با سایتتون آشنا شدم میتونم بگم اطلاعاتی که الان از سوله سازی دارم قابل مقایسه با یک ماه قبل نیست ممنون از وقتی که برای برای نوشتن مقالاتتون میذارید شخصا خیلی استفاده میکنم

آذین صدرا
۲۱ آذر ۱۳۹۸ آذین صدراپاسخ

خیلی ممنونیم . واقعا برای ما جای خوشحالی داره که مقالاتمون برای شما مفید هستند و کاربرانی مثل شما همیشه دنبال کننده سایتمون هستند . ما سعی میکنیم بیشتر در مقالاتمون مباحث آموزشی قرار بدیم تا اینکه خودمون رو تبلیغ کنیم .

ناصر
۱۹ آذر ۱۳۹۸ ناصرپاسخ

مقاله ای که خوندم درسته یک مقدار زمان برد ولی واقعا خیلی مطالب خوبی یادگرفتم . واقعا فکر نمیکردم میشه با تغییردادن اندازه سوله 5 برابر توی هزینه ها کاهش میدین .

آذین صدرا
۱۹ آذر ۱۳۹۸ آذین صدراپاسخ

خیلی خوشحالیم که مطالبمون مورد استفاده تون قرار گرفته و تونسته براتون مفید باشه

09140070767 همه روزه پاسخگوی شما هستیم