مزیت های سوله سبک نسبت به سنگین

مزیت های سوله سبک نسبت به سنگین

مزیت های سوله سبک نسبت به سنگین

در تمامی مقالاتی که در وب سایت سوله سبک منتشر شده است سعی بر این شده است تا اطلاعات بسیار مناسبی در اختیار شما خوانندگان عزیز در زمینه شناخت انواع سوله ها قرار داده شود . در همین اساس و در این مقاله قصد داریم تا مزیت های سوله سبک نسبت به سنگین را با هم بررسی کنیم و دریابیم که دلیل محبوبیت سوله های سبک تا این اندازه چیست ؟

همچنین بخوانید : تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی چیست ؟

خب سوله های سبک نسل جدید سوله ها هستند و حقیقتا شرکت های بسیار کمی در کشور ما توانایی ساخت اصولی و بهینه این نوع سوله ها را دارند . تنها وجود واژه سبک ، این نوع سوله هار را خاص نمی کند ، بلکه باید سوله ساز توانایی این را داشته باشید تا با دانش و تخصص خود واقعا سوله را به شکلی بسازد تا از هر نظر مقرون به صرفه باشد و ارزش جایگزینی با نوع سنگین آن را داشته باشد .

در حالت کلی سوله های سبک ویژگی ها منحصر بفردی دارند که می توان به شرح زیر تعدادی از آنها را بیان کرد :

ویژگی اول و مهم این نوع سوله ها نداشتن محدودیت است . نداشتن محدودیت در این سوله ها شامل موارد زیادی است که بررسی می کنیم . برای مثال شما توانایی این را دارید تا به کمک سوله های سبک هر نوع سازه ای اعم از بزرگ یا کوچک را طراحی و اجرا نمائید . در حالی که سازه های سنگین و تیرورقی برای اجرای سازه های بسیار بزرگ کاربرد ندارند و نمی توان برای دهانه هایی بسیار بزرگ حجم زیادی از فولاد را کنترل کرد و سازه را اجرا نمود . همین موضوع شاید بیش از 70% مشکلات در دنیای سوله های بزرگ را حل و فصل نمود و تحولی بسیار بزرگ در ساخت سازه هایی با ارتفاع بزرگ و دهانه هایی با ارتفاع و عرض بسیار زیاد ایجاد کرد .

نصب و اجرای سریع در این نوع سوله یکی از ویژگی ها بسیار مهم دیگر است . مدت زمان ساخت ، نصب و اجرای این نوع سوله ها در مقایسه با سوله های سنگین بسیار پایین تر است و می توان خیلی سریع قطعات مختلف سوله را در کارگاه تولید نموده وسریعا به محل ساخت انتقال داد و سازه را سرهم کرد . ضمن اینه چون وزن این نوع سوله های پایین تر است فنداسیون آن نیز بسیار سریع تر اجرا می شود . حتی در بعضی موارد سوله سبک نیاز به فنداسیون هم نخواهد داشت . از همین جهت این نوع سازه بسیار محبوب تر می شود و روز بروز هم دامنه استفاده از آن گسترش می یابد .

گاهی ممکن است سبک بودن بر این معنی باشد که این نوع سوله ها اسحکام پایینی دارند اما در حالی که حقیقتا اینگونه نیست . سازه های سبک از مقاومت به شدت بالایی برخوردار هستند و می توان دهانه هایی بسیار بزرگ را بدون وارد شدن کوچکترین آسیب به استحکام سازه به راحتی اجرا کرد . حتی نوع Ubm سوله های سبک در برابر زمین لرزه های شدید و باد هایی تا سرعت 120 کیلومتر بر ساعت مقاوم است .

تمامی این فاکتور ها در کنار هم جمع می شوند و هزینه های ساخت و اجرا را کاهش می دهند . مسلما زمانی که سازه با وزن کم اجرا می شود میزان مصالح مصرفی همچون فولاد هم در آن کم است . در ساخت سوله های سبک علاوه بر فولاد ، پروفیل هم استفاده می شود و همین موضوع بسیار در کاهش میزان فولاد در ساخت سوله تاثیر گذار است . همچنین مهندسی خاصی که در ساخت این نوع سوله ها وجود دارد باعت کاهش فضای پوششی سوله و مصرف مصالح می شود . در سوله های تیرورفی با ورق ها و تکه های بسیار بزرگ فولادی روبرو بودیم که وقتی کنار هم قرار می گرفتند یک سازه عظیم ، سنگین وزن و پر هزینه برای ما ایجاد می کرد .

امکان جابجایی سوله

یکی دیگر از ویژگی های خوب در سوله های سبک امکان جابجا کردن سوله از محلی به محل دیگر است . به دلیل نوع ساخت و نوع اتصالات این نوع سوله های ، می توان کل سازه را به راحتی باز کرد و به محلی دیگر انتقال داده و در آنجا مجددا کل سازه را سرهم کرد که در نوع خود برای سازنده سوله یک مزیت بسیار بزرگ است .

در نهایت زیبایی در ساخت و اجرای سازه هایی با معماری بسیار زیبا از دیگر ویزگی های این نوع سازه ها می باشد که سوله های قدیمی و سنگین را از آن حالت یکنواختی و مستطیلی خارج کرده و روی به معماری های امروزی تر خواهند آورد .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد . با تشکر

شرکت سوله آذین صدرا ، سازنده سبک ترین نوع سوله های سبک و فوق سبک در کشور

 


نویسنده : جواد مسلمی برچسب ها :