آیا سوله تیرورقی دیگر کاربرد ندارد ؟

آیا سوله تیرورقی دیگر کاربرد ندارد ؟

آیا سوله تیرورقی دیگر کاربرد ندارد ؟

اگر شما هم برای اجرای پروژه های خود نیازمند سوله باشید شاید این سوال برای شما پیش آید که آیا سوله تیرورقی دیگر کاربرد ندارد؟
سوله های تیر ورقی به عنوان یکی از قدیمی ترین نوع ساخت سوله در ایران و کشور های دیگر شناخته شده است ، در زمان های گذشته در همه جای دنیا از سوله های تیر ورقی استفاده های زیادی می شود و اکثر پروژه ها توسط سوله های تیرورقی به اتمام می رسید ، اما با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن سیستم های محاسباتی و تغییراتی که در ساخت سازه های فلزی شکل گرفته است ساخت سوله های تیر ورقی کمرنگ تر شد و کم کم سوله های خرپایی جای سوله های تیر ورقی را گرفت . اما این روند تغییر به این معنی است که آیا سوله تیرورقی دیگر کاربرد ندارد ؟

ساخت انواع سوله های سبک و سنگین در سراسر کشور

تماس با ما : 09140070767

سوله در واقع نوعی سازه فلزی است که دارای دهانه بزرگ و سقف شیب دار می باشد و برای ساخت آن باید از محاسبات دقیق مهندسی بهره گرفته شود .
طراحی و ساخت سوله کار دقیق و تخصصی است . فاکتورهای متنوعی در طراحی اصولی یک سوله دخیل هستند و عدم رعایت نکات و بی توجهی به اصول موجب وارد شدن خسارات اقتصادی غیر قابل جبران و تضعیف استحکام و پایداری سازه خواهد شد .

اما این حرف به این معنی نیست که سازه های سبک مهندسی خیلی بالایی دارند که باعث می شود سازه های تیرورقی از میان بروند . سازه های تیرورقی همانگونه که گفته شد از اولین نوع سازه های فلزی بودند و تا چندین سال قبل تمامی سازه های بزرگ و کوچک توسط سوله های تیرورقی ارائه شده اند و در حال حاضر سازه های جدید با سوله سبک اجرا می شوند اما بازهم هستند سازه هایی که توسط سوله های تیرورقی اجرا می شوند . اما چه سازه هایی و در چه نوعی ؟ قبل از این مورد بهتر است نگاهی به تفاوت های سوله خرپایی و تیرورقی بیندازیم :

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورق

از لحاظ فونداسیون:

در ساخت سوله های دیگر مانند خرپایی ستونهای سوله ها در فاصله کم قرار می گیرند که باعث عدم نیاز به میلگرد ضخیم می باشد و باعث کاهش هزینه می شود . از طرفی دیگر نیروی سازه ها به طور یکسان پخش می شوند در حالی که سوله های تیرورقی قاب ها در فاصله زیاد ، حدود دو برابر سوله های خرپایی قرار می گیرند و پی های منفرد توسط شناژ به هم وصل می شوند .

از لحاظ نما:

سازه های تیرورقی که فقط به شکل شیبدار و قوسی اجرا می شوند ظاهر بکنواخت تری دارند ولی در مقابل سوله های خرپایی و سبک دارای نمای شیک تر و متفاوت تری دارند و میتوان طراحی معماری مناسب تری روی آن اجرا نمود و دست طراح نما بسیار باز است .

از لحاظ پوشش سقف:

پوشش سقف سازه های خرپایی به دو نوع پوشانه های نورگیر و پوشانه های مسدود کننده نور تقسیم می شوند .
پوشانه های نورگیر ، ورق پلی کربنات ، شیشه ، پلاستیک ، پرده هوا ، پوشانه های مسدود کننده نور ، ساندویچ پنل ، ورق گالوانیزه ، ورق پی وی سی ، چادر . در سازه های تیرورقی پوشش سقف از ساندویچ پنل یا ورق های گالوانیزه می باشد.

معایب سوله های تیرورقی

هزینه بالاتر: این نوع سوله ها حدود 15 تا 35 درصد گران تر از سوله های سبک می باشند ، نصب و راه اندازی این نوع سوله ها سخت تر است. برای نصب این نوع سوله ها نیاز به متخصص می باشد.

مزایا : استحکام بسیار بالا ، مناسب برای انبار های کالاهای بسیار سنگین و نظامی ، امکان ساخت در تمامی مناطق و اقلیم ها

مزیت های سوله های خرپایی

امکان ساخت سازه های به صورت طبقاتی ، قابلیت بازیافت قطعات ، کار با جرثقیل های سقفی که از کاربردی ترین جرثقیل ها هستند ، امکان جابجایی سوله ، هزینه پایین تر ، اجرای بسیار سریع

با توجه به نوع کاربرد و مزیت هر سازه ، نسبت به وضعیت اقتصادی ، ظاهر مورد نظر برای سوله و کاربری سوله می توان روش مناسب را انتخاب کرد . در حال حاضر برای ساخت سازه های بسیار بزرگ مسلما سازه های سبک بسیار مناسب تر هستند . اما سازه های کوچک را می توان طبق یک مهندسی و محاسبات صحیح سازه مورد نظر را با سوله تیرورقی به نوعی اجرا کرد که هزینه متناسب داشته باید و هم اینکه استحکام فوق العاده ای داشته باشیم .

پس سوله های تیرورقی هم اکنون هم بسیار پر کاربرد هستند و خواهند بود اما متناسب با نوع سازه شما و تشخیص و تخصص سوله ساز می توان از نوع سازه مناسب استفاده کرد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه سوله آذین صدرا تماس گرفته و با کارشناسان ما مشاره نمائید . با تشکر شرکت سوله آذین صدرا .


نویسنده : جواد مسلمی برچسب ها : ,