سازه سبک سوله

سازه سبک سوله

سازه سبک سوله

سازه سبک سوله ، مناسب ترین ، مستحکم ترین و اقتصادی ترین سازه برای ساخت بهترین مجموعه ها در انواع مناطق جغرافیایی  است . سوله یکی از بهترین نوع سازه ها است که دامنه کاربری بسیار وسیعی دارد و با توجه به انواع مختلفی که از این نوع سازه در حال حاضر وجود دارد می توان در مناطق جغرافیایی مختلف با توجه به اقلیم منطقه سازه مورد نظر را پیاده کرد .

09140070767 مهندس مسلمی

برای مثال در مناطق گرمسیری با توجه به دمای بالای هوا باید سازه ای ساخته شود که نسبت به جذب گرمای محیط عملکرد مناسبی داشته باشد و متقابلا برای مناطق سردسیری هم همین طور . پس برای این اقلیم ها می توان سازه های مناسبی را بدون دردسر با رعایت اصول ایمنی و همچنین پروتکل های بهداشتی پیاده کرد .

سازه سبک سوله یکی از انواع سوله است . لازم به ذکر است که سوله از نوع سبک نیست و انواع مختلفی دارد . سوله ها در اولین انواع خود از نوع سنگین بودند که در حل حاضر هم این نوع سوله ها اجرا می شوند و به آنها سوله های تیرورقی گفته می شود . سوله تیرورقی از اولین نوع سوله های می باشد که مسلما شما هم بسیار آنرا دیده اید . برای ساخت سالن های ورزشی با انبار ها در گذشته این نوع سوله بسیار کاربرد داشت گرچه در حال حاضر هم این نوع سوله در حال تولید است و سازه های مختلفی را با آنها پیاده سازی می کنیم .

سوله های سبک از نسل جدید سوله ها هستند که تکنولوژی ساخت خاصی دارند و وزن مجموعه سوله و خود سوله بسیار کاهش یافته است . این نوع سازه ها ترکیبی از فولاد و پروفیل هستند که با توجه به دانش ساخت سوله های سبک این نوع سازه ها می توانند با تعداد ستون بسیار کمتر و همچنین ارتفاع بیشتر ساخته شوند .

سازه سبک سوله ویژگی های بسیاری دارد که به ما کمک کرد تا بتوانیم محدودیت هایی که در روش های سنتی ساخت و ساز بود را برداریم .

سازه سبک سوله چه ویژگی هایی دارد ؟

سازه سبک سوله یا همان سوله سبک ، یکی از بزرگترین مشکلات در روش سنتی ساخت سوله را از میان برداشت که محدودیت در ارتفاع دهانه بود . زمانی که ما قصد ساخت سازه های با دهانه بسیار بزرگ را داشتیم در اینصورت سوله های تیروقی جوابگو نبودند به دلیل اینکه بخاطر وزن امکان اجرای ارتفاع بلند وجود نداشت و سازه دچار تضعیف می شد .

به همین دلیل از روش هایی چون طبقه و … استفاده می شد که در اینصورت هم چند برابر مصرف فولاد بیشتر می شد و از پس هزیه های آن به سختی می شد برآمد . اما زمانی که سوله های سبک با مهندس ساخت خارق العاده خود پا به میدان گذاشتند واقعا دنیایی از حرف برای گفتن داشتند . زمانی که قادر شدیم تا دهانه های بزرگ را بدون محدودیت اجرا کنیم ، سازه های بزرگ را متحول کردیم .

در واقع هیچ سازه ای با ارتفاع بسیار بلند نبود تا نتوانیم به وسیله سازه سبک سوله اجرا کنیم .

سالن های نمایشگاهی از جمله سازه هایی هستند که بیشترین سود و منفعت را از سازه های سبک بردند . اگر هنگام ورود به سالن های نمایشگاهی به سقف بالای سر خود نگاه کنید خواهید دید که سقف بالای سر شما به چه بلندی است .

یک نکته جالب هم که باید به آن توجه کنید فضای بازی است که در خود سالن وجود دارد . یعنی عملا با وجود ارتفاع زیاد در سازه تعداد ستون های سازه هم بسیار کم هستند که امر تردد و حرکت ماشین آلات محتلف داخل سوله را بسیار راحت می نماید .

یکی دیگر از مزیت های بسیار مهم که جنبه اقتصادی قابل توجهی هم دارد این بود که با توجه به ساخت و ساز سوله توسط متریال ترکیبی فولاد و پروفیل و همچنین کاهش تعداد ستون ها و عدم نیاز به طراحی های پیچیده برای ساخت دهانه های بزرگ ، میزان مصالح مصرفی هم به شدت کاهش می یافت در نتیحه هزینه هم کاهش می یافت . از این جهت سازه سبک سوله بسیار مناسب است .

شاید برای برخی سوال باشد که اگر در داخل سازه ستون ها کم هستند و ارتفاع سازه هم بلند است آیا مشکلی در استحکام سازه بوجود نخواهد آمد ؟ باید گفت باتوجه به اینکه سازه سبک سوله توسط استاندارد های مختص خود ساخته می شود و همچنین وزن مجموع سازه بسیار کم است و ضمن اینکه تمام پروسه های ساخت توسط نظام مهندسی تایید شده است از این جهت این نوع سوله یکی از مستحکم ترین نوع سازه های می باشد .

سازه سبک سوله در حال حاضر انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع پروژه خود می توانید با ما مشورت نموده و نسبت به ساخت و اجرای سازه خود اقدام نمائید .

شرکت سوله آذین صدرا

شرکت سوله سازی آذین صدرا با 2 دهه تجربه کاری در زمینه ساخت انواع سازه های سبک ، سنگین و مدرن و همچنین ساخت هزاران مترمربع سوله در سراسر کشور ، در حال حاضر سبک ترین و مستحکم ترین سوله در کشور را ساخته و اجرا می نماید .

شرکت ما یکی از متخصص ترین سازندگان سوله در داخل و خارج از کشور است . شما عزیزان برای ساخت انواع سازه های سبک و مدرن در داخل و خارح از کشور می توانید با ما تماس گرفته و ضمن مشاوره نسبت به ساخت سازه خود اقدام نمایئد .

باتشکر شرکت سوله صدرا

 


نویسنده : جواد مسلمی برچسب ها : ,