تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی بپردازیم . درست است که قبلا برای هردو سوله مدنظر داخل وب سایت مقالات جامع و کاملی منتشر شده است ولی در هرصورت در این قسمت یک جمع بندی کامل در رابطه با تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی خواهیم داشت .

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی ازجنبه وزن و شکل ظاهری

همانطور که میدانیم سازه های تیرورقی به شکل سرتاسری از فولاد ساخته می شوند . یعنی هم اسکلت و هم ستون بندی سقف به کل با تیرورق ( ورق های فولادی ) ساخته می شود .

به همین دلیل وزن مجموع سازه بسیار بالا می رود و از همین حیث یک فنداسیون محکم تر هم برای تحمل بار سازه نیاز خواهیم داشت . پس به دلیل مصرف زیاد فولاد این نوع سوله بسیار سنگین خواهد بود . که در اصطلاح به سوله تیرورقی سوله سنگین هم گفته می شود .

این نوع سوله یعنی سوله تیر ورقی به هیچ وحه در دسته بندی سوله سبک قرار ندارد و سوله سازی سنتی از این روش بهره می برد .

اما سوله خرپایی که جزو خانواده سوله سبک است برخلاف سوله های تیرورقی از لحاظ اسکلت ، فنداسیون و همچنین ساختار سقف بسیار سبک ساخته می شود چرا که شکل هندسی ساخت این سوله و همچنین استفاده کمتر از فولاد و بهره گیری از پروفیل در ساخت آنها باعث سبک ساخته شدن این نوع سوله ها شده است .

بنابراین تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی در قدم اول از لحاظ وزن سازه و مقرون به صرفه بودن یا نبودن مشخص می شود .

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی از لحاظ ساخت سقف و نمای ظاهری

سقف سازی سوله یکی از قسمت هایی است که در کنار نمای سازه یک ظاهر زیبا را به وجود خواهد آورد . امروزه سازه هایی که هم از بیرون و هم از داخل زیبایی داشته باشند مورد پسند همه واقع می شوند .

در سوله تیر ورقی هم ستون ها و هم سقف چون از ورق فولادی ساخته می شود امکان ایجاد انواع قوس ها و شکل های هندسی مختلف در آن وجود ندارد . به همین دلیل اکثرا سقف های سوله های تیرورقی یا به شکل شیبدار و یا به شکل سقف قوسی اجرا می شوند .

که این اجرا سقف ، نمای زیبایی ندارد مخصوصا اکنون که سوله سبک خرپایی کاملا سوله سازی را متحول کرده است .

سقف سازی و همچنین نما سازی با سوله خرپایی بسیار راحت تر است . به دلیل شکل هندسی خاص سازه ها و نحوه ساخت آنها ، قادر هستیم تا هر نوع شکل هندسی و ساختار دلخواه را با آنها ایجاد کنیم که برای ما دو مزیت خواهد داشت :

  • سبک سازی سازه و ساخت سقف های سبک که در مواقع خطر در صورت آسیب دیدن ، آسیب بسیار کمتری وارد خواهند کرد .
  • امکان اجرای سازه های زیبا با طرح های فضایی و سه بعدی را خواهیم داشت تا سازه ما از هر نظر زیبا ساخته شود .

همچنین در مورد سقف سازی هم باید گفت که پوشش های سقف برای سوله سبک خرپایی بسیار گسترده تر از سوله تیرورقی می باشد . برای سازه تیرورق از پوشش ساندویچ پانل یا ورق گالوانیزه برای پوشش سقف استفاده می شود که در سوله خرپایی از انواع پوشش هایی همچون : پلی کربنات ، پلاستیک ، شیشه ، PVC ، چادر ، ساندویچ پانل و … استفاده کرد .

پس تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی از لحاظ سقف و زیبایی سازه هم بسیار آشکار و محرض است .

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی از جنبه اقتصادی

از جنبه اقتصادی اگر بخواهیم تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی را بررسی کنیم به تفاوت های زیادی می رسیم .

اصلی ترین تفاوت در موضوع قیمت تمام شده سازه ها است .

سوله خرپایی به دلیل متریال سازه و نحوه ساخت تا 30 درصد می تواند ارزان تر تمام شود . بسیار سریع تر از سوله تیرورقی ساخته می شود و مونتاژ و دمونتاژ آن بسیار راحت است .

حمل سازه های خرپایی به محل پروژه راحت تر از سوله تیرورقی است به همین دلیل هزینه های جانبی ساخت سازه هم کاهش خواهد یافت .

درکل سوله خرپایی در مجموع بسیار ارزان تر از سوله تیرورقی برآورد می شود . همچنین برای دهانه های بزرگ و سازه های عظیم تنها راه ساخت استفاده از سوله خرپایی است و عملا ساخت دهانه های بزرگ با سوله های تیرورقی غیر ممکن است .

نتیجه گیری

اکنون با روشن شدن تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی ، اگر می خواهید یک سازه ایمن و استاندارد و زیبا داشته باشید که از هر نظر مقرون به صرفه باشد پیشنهاد ما استفاده از سوله سبک خرپایی است . چرا که با وجود افزایش قیمت فولاد ، محدودیت ساخت و همچنین سنگینی سازه ، دیگر سوله های سنتی تیرورقی مقرون به صرفه نخواهند بود .

شما می توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سوله های سبک خرپایی و … با شرکت سوله آذین صدرا تماس بگیرید .

سوله آذین صدرا سازنده بیش از 400 نوع سوله سبک ، سنگین و مدرن در سراسر کشور است و آماده همکاری با مشتریان و کارفرمایان محترم است .


با ما تماس بگیرید ــــــ 09140070767 مسلمی


نویسنده :