سوله ارزان

سوله ارزان

سوله ارزان

امروز در این مقاله قصد داریم با هم بررسی کنیم که سوله ارزان چیست و به کدام سوله ها سوله ارزان گفته می شود . وچرا ما باید از سوله ارزان استفاده کنیم . نهایتا برای چه نوع سازه هایی نمی توان از سوله ارزان استفاده کرد .

سوله ها چندین دسته هستند ،که  بعضی از آن ها در دسته سوله ارزان هستند و بعضی را نمی توان جزء سوله های ارزان در نظر گرفت.

سوله ارزان از لحاظ مجموع هزینه ها برای ما سودمند خواهد بود اما زمانی که برای کاربری و اقلیم ما قابل استفاده باشد . همان طور که ممکن است بدانید هرنوع سوله ای را نمی توان در هر اقلیمی استفاده کرد و باید کاربری محل مشخص شده وسوله به تایید نظام مهندسی برسد تا قابل اجرا شود .

اما در کل قصد داریم سوله هایی که سوله ارزان محسوب می شوند را بررسی کنیم . تقریبا می توان گفت اکثر سازه هایی که با سوله سبک ساخته می شوند در شرایطی می توانند سوله ارزان محسوب شوند.

سوله ارزان چیست ؟

سوله هایی هستند که در ساخت آن ها با توجه به علم سوله سازی و طراحی آن ها ، مصرف فولاد به طرز چشمگیری کاهش می یابد و در بعضی از سوله های ارزان پروفیل هم جزو متریال سوله است ( سوله سبک )که نتیجه استفاده از آن کاهش وزن و افزایش استحکام است .

اولین نوع سوله ارزان که می خواهیم بررسی کنیم سوله ارزان از نوع لوله ای است .

برای مطالعه دقیق تر در این باره می توانید مقاله سوله های لوله ای را به دقت مطالعه کنید و همچنین نمونه کارهایی که شرکت آذین صدرا با سوله های لوله ای به مرحله اجرا رسانده است .

در کل سوله های لوله ای در دسته سوله های فوق سبک قرار می گیرند . این نوع سوله ها همان طور که از اسم آن ها مشخص است از لوله ساخته می شوند که از جنس فولاد هستند و پروفیل مصرف نمی شود .

سوله های لوله ای سریع ساخته می شوند و راحت و سریع نصب می شوند . بنابراین هزینه ساخت ، حمل و نقل و اجرای آن ها بسیار پایین است و باتوجه به نوع کاربری می توان از این نوع سوله که یک نوع سوله ارزان به حساب می آید استفاده کرد .

انواع دیگر سوله ارزان

همانطور که ممکن است تاکنون متوجه شده باشید سوله ارزان در دوهله اول سوله هایی هستند که هزینه ساخت خود سوله در آن ها پایین است . به هرمیزان که این هزینه پایین تر باشد هزینه های حمل و نقل و .. هم کاهش خواهد یافت . برای مثال سوله های تیرورقی را نمی توان در دسته سوله های ارزان قرار داد .

همان طور که قبلا هم در بحث سوله های تیرورقی اشاره شده ، این نوع سوله چون از اولین نوع سوله ها می باشند و در ساخت آن ها مقدار زیادی فولاد مصرف می شود و همچنین فنداسیون این سوله ها نیاز به کار مهندسی بیشتری دارند .

این نوع سوله ها هم اکنون با وجود سوله های پیشرفته مثل سوله سبک خرپایی دیگر مقرون به صرفه نیستند و برای سازه های بزرگ مخصوصا ، بسیار گران تمام می شوند .

بنابراین این نوع سوله از رده سوله ارزان خارج می شود و برای ما در بحث ارزان بودن مقرون به صرفه نیست.

بنابراین دونوع سوله دیگر در دسته سوله های ارزان قرار میگیرند : سوله سبک خرپایی و سوله UBM .

محدودیت سوله ارزان

سوله های خرپایی در دو مدل سبک و فوق سبک موجود هستند و شرکت سوله آذین صدرا نیز مستثنی از این موضوع نیست و هردونوع این سوله را عرضه می کند.برای استفاده از این نوع سوله ها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

نکته بسیار مهم این است که جابجایی این نوع سوله ها از یک محل به محلی دیگر بسیار بسیار راحت می باشد که همین موضوع در کاهش هزینه ها بسیار تاثیر گذار است .

ارزان ترین سوله

برای ساخت این نوع سوله سبک ، فولاد بسیار کم استفاده می شود و مهم ترین متریالی که در آن ها استفاده می شود پروفیل است . فنداسیون این نوع سوله ها نوعی طراحی می شوند که نیاز به میلگرد را بسیار کم می کنند و این موضوع بسیار برای ما مهم است . چون یکی دیگر از دلایل ارزان تر شدن مجموع هزینه سوله و تولید سوله ارزان تر است.

این ویژگی ها در مجموع سوله های خرپایی را به سوله ارزان تبدیل می کند که مجموع هزینه های آن د ر حدود 15 تا 20 درصد کمتر از سوله های تیرورقی است که در عین حال علاوه بر قیمت آن همه مزیت های خاص خود را هم دارد.

سوله ارزان UBM

دومین نوع سوله ارزان همین سوله های UBM  هستند که قبلا نیز درباره آن ها مفصلا توضیح داده شده است.واقعا اگر می خواهید از سوله های دست دوم برای ساخت پروژه خود استفاده کنید پیشنهاد ما این است که به جای این کار از سوله UBM بهره ببرید.

البته استفاده از سوله سبک UBM ممکن است همیشه مقدور نباشد اما در اکثر موارد به جای سوله دست دوم قابل استفاده است .

به این علت به این نوع سوله ها UBM  گفته می شود که ورق های بزرگ گالوانیزه که سازنده این نوع سوله ها هستند به وسیله دستگاهی به نام UBM به شکل قوسی درآورده شده و خم می شوند.سوله آذین صدرا متخصص در ساخت انواع سوله های یو بی ام است .

سوله ارزان

چرا که اولین شرکت وارد کننده دستگاه ساخت سوله UBM و سازنده این نوع سوله های سبک و ارزان می باشد .

این مدل از سوله ها احتیاج به متریال و مصالح بسیار کمتری دارند تا آن جا که به قطع می توان گفت که مجموع هزینه این نوع سوله ها تقریبا برابر با نصف هزینه سوله های عادی می باشد.به همین خاطر این نوع سوله نیز کاملا یک نوع سوله ارزان به شمار می رود.

در این نوع سوله سبک ، همچنین چون نیازی به ساخت پی نیست بازهم در کاهش هزینه ها به ما کمک می کند.همچنین این نوع سوله ها را در همان محلی که قرار است پروژه در آن اجرا شود آماده سازی و سپس نصب می کنند.

تنها ایراد آن ها کوچک بودن دهانه آن هاست که باعث می شود در بعضی انداره های دهانه سوله مشکل داشته باشیم.و همچنین مقداری هم در بحث جابه جایی شاید مشکل ساز باشد.

نتیجه گیری

پس بنابراین فهمیدیم که سوله ارزان در مجموع کدام سوله ها هستند و کلا دلایل ارزان بودن این سوله ها چیست و اصلا بهتر است چه هنگام از سوله ارزان استفاده کنیم.

اینکه چگونه از سوله های موجود استفاده کنیم و چگونه آن هارا طراحی کنیم تا کمترین هدر رفت منابع را داشته باشیم و هزینه هایی که میکنیم اقتصادی باشد ، نیازمند مشاوره و کار با یک شرکت با تجربه سوله سازی است .

شرکت سوله آذین صدرا مفتخر به طراحی و اجرای انواع سوله های استاندارد و سوله ارزان ، همواره محوریت خود را بر سبک سازی سوله ها قرار داده است .

شما همچنین جهت کسب اطلاعات کافی در رابطه با انواع سوله ارزان و مشاوره در رابطه با این نوع سازه ها می توانید با شرکت سوله سبک آذین صدرا در تماس باشید تا با توجه به نوع پروژه و نیاز شما بهترین نوع این سازه ها برای شما اجرا شود.


نویسنده : جواد مسلمی برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,