سوله سبک

سوله سبک

سوله سبک

زمانی که صحبت از سوله سبک می شود اولین سوال این است که آیا واقعا این سوله ها سبک هستند؟و این سبک بودن به چه معناست!

آیا واقعا از لحاظ وزن سبک هستند یا از لحاظ هزینه واقعا برای ما سبک محسوب می شوند . یا اینکه آیا سبک سازی سوله باعث افزایش قیمت آن نمی شود؟

این ها همه سوالاتی هستند که ممکن است در وهله اول برای کسی که در رابطه با سوله و سوله سبک اطلاعاتی ندارد پیش آید.در این مقاله می خواهیم به صورت کامل و مفید به بحث در این باره بپردازیم.

سوله سبک مدرن و ارزان تلاش دارد تا وزن سوله ها را پایین و اقتصادی کند . وزن سوله ها در تعیین قیمت ساخت سوله نقش مهمی دارد از همین رو سوله به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می شود .

هزینه ساخت سوله سبک ارزانتر از سوله سنگین است که این ناشی از استفاده اصولی تر از مصالحی چون فولاد در این نوع سازه هاست و همچنین اضافه شدن متریالی به نام پروفیل .

در قدم اول بهتراست بدانیم سوله سبک به چند دسته تقسیم می شود که در حالت عمومی سه دسته هستند :

  • سوله UBM ( که سوله آذین صدرا اولین سازنده این نوع سوله در ایران است )
  •  سوله های سبک خرپایی ( که عمدتا سوله سبک را با این شکل و نام می شناسند )
  • سازه های فضایی

سوله سبک - آذین صدرا

سوله سبک UBM

سوله سبک UBM که از دسته سوله های سبک است یک نوع متفاوت می باشد که به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

شکل ظاهری این سوله به گونه ای است که در وهله اول به نظر می رسد استحکام آنچنانی نداشته باشد و در برابر عوامل طبیعی مثل بادهای شدید و یا زلزله ایمنی زیادی ندارند.

در حالی که برعکس و برخلاف شکل ظاهری این نوع سوله در برابر بادهایی باسرعت 120 کیلومتر بر ساعت مقاوم هستند و روی یک فنداسیون سبک نصب و اجرا می شوند.

این نوع سوله سبک همچنین با دستگاه خاصی ساخته می شود ( سوله آذین صدرا اولین وارد کننده این نوع دستگاه در ایران است ) که شیار های خاصی در سطح این نوع سوله ایجاد می کند و به علت نگهداری هوا داخل این شیار ها یک نوع عایق محسوب می شوند.

هم چنین نیاز به جوشکاری و… ندارند و در محل پروژه ساخته و نصب می شوند.

سوله ubm یکی از انواع سوله های سبک است که کاربرد فراوان دارد .  در رابطه با سوله ubm و سوله خرپایی توضیحات لازمه در بخش های جداگانه و به شکل مفصل و مفید ارائه شده است .

اینکه چه مزایا و معایبی دارند و برای چه نوع سازه ها و محل هایی می توان استفاده کرد . ساخت این نوع سوله سبک در تخصص مهندسین شرکت سوله آذین صدرا قرار گرفته است .برای مطالعه بیشتر در مورد سوله ubm کلیک کنید.

سوله سبک خرپایی

نوع دیگر سوله سبک ، خرپایی ها هستند که عمدتا سوله سبک را با این نوع سوله می شناسند و به نوعی سوله سبک خرپایی نماد سوله سبک شده است .

این نوع سوله درواقع می توان گفت بهترین ، کاربردی ترین و بهینه ترین نوع سوله سبک است . این نوع سوله به هنگام به وجود آمدن یک تغییر بزرگ در صنعت سوله بوجود آورد .

مهم ترین نقش آن جایگزین شدن به جای سوله های تیرورق سنگین و گران قیمت بود که  سیستم سوله سازی را از آن متد های قدیمی و ساختمان های با ظاهر همیشگی خارج کرد و به ظاهری امروزی تر و مدرن تر تبدیل کرد.

سوله سبک

لازم است بدانیم سوله های تیرورقی که اشاره کردیم ، از نوع سوله های اولیه بودند و با ورق های ضخیم و سنگین و مسلما پر هزینه ساخته می شدند .

تیرورق با آمدن سوله سبک خرپایی دچار تحول شدند چرا که در اکثر محل های بزرگ که باید از تیرورق استفاده می شد و وزن ، حجم و زیبایی سازه تخریب می شد ، اکنون با آمدن خرپاها ، چندین مشکل از میان برداشته شد.

سوله سبک خرپایی واقعا وزن و هزینه پایینی دارد و همان طور که در اول مطلب گفتیم واقعا از هرنظر سبک هستند.

هم چنین وزن این سوله ها را می توان بسیار کاهش داد که الویت کار سوله آذین صدرا نیز بر همین اساس است تا وزن سوله ها را پایین بیاورد . در عین حال کیفیت ، استحکام و ایمنی را نیز حفظ کند.

استفاده از فولاد در هر متر مربع در سوله خرپایی به شدت پایین است.

ویدئو های زیر شامل چند نمونه پروژه است که توسط شرکت سوله سازی صدرا از نوع سبک طراحی و اجرا شده اند.

سوله سبک دست دوم

سوله سبک از نوع دست دوم هم یک گزینه دیگر است . گرچه برای صرفه جویی در هزینه ها ، استحکام ، زیبایی و ساخت اصولی سازه ، از سوله سبک در شکل های مختلف استفاده می کنیم ، اما گاها برای کاهش هرچه بیشتر هزینه ها و البته زمانی که برخی فاکتورها مد نظر نیستند از سوله سبک دست دوم استفاده می کنیم .

البته توجه به این نکته خالی از لطف نیست که که لزوما سوله سبک دست دوم همیشه ارزان تر نیست . گاها استفاده از یک نوع سوله UBM نو بسیار ارزان تر از سوله دست دوم تمام می شود.

لذا با توجه به این نکته ، ابتدا باید تمام جوانب از لحاظ قیمت و کیفیت بررسی شود و متناسب با آن ، سوله نو یا دست دوم انتخاب شود.برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید  مقاله سوله دست دوم را مطالعه کنید.

سوله دست دوم - آذین صدراهزینه سوله سبک چقدر است؟

مسلما در رابطه با هزینه مثل همیشه نمی توان یک رقم خاص تعیین کرد چون امروزه قیمت متریال و سایر قیمت هایی که روی مجموع قیمت برآورد شده تاثیر دارند در حال تغییر هستند. اما در کل قیمت تمام شده سوله سبک به عواملی چون متراژ ، ارتفاع دهانه ، فنداسیون ، نوع سوله ، محل اجرا و… بستگی دارد .

مهمترین این عوامل که در وهله اول مهم هستند ابعاد سوله است.

سوله آذین صدرا برای هرچه بیشتر بهینه کردن قیمت تمام شده از نرم افزار های بسیار پیشرفته استفاده می کند.هم چنین اطلاعات کارفرما و اهداف وی برای راه اندازی سوله در این امر دخیل هستند . چرا که بعد از تعیین فاکتور های لازم ، مهندسین ما اقدام به نقشه کشی خواهند نمود و با اجرای نقشه جزئیات کامل تری از زمان و هزینه های اجرا به دست خواهد آمد.

در نظر گرفتن این نکته را هم فراموش نکنید که هرگز قیمت پایین را معیاری برای اجرای پروژه خود قرار ندهید  .درست است که هزینه پایین به نفع ما خواهد بود اما نه به بهای در نظر نگرفتن کیفیت ، کاربرد و سایر ویژگی هایی که ممکن است در آینده برای ما مشکل ساز شود . مثل مسائل جابجایی و…

سوله آذین صدرا در قسمتی از وب سایت یک قسمت به نام استعلام هزینه ساخت سوله برای شما مشتریان عزیز در نظر گرفته است . داخل این فرم که یک فرم چهار مرحله ای می باشد تقریبا اطلاعات مورد نیاز برای برآورد یک قیمت کلی در نظر گرفته شده است .

شما مشتریان عزیز در صورت تمایل می توانید وارد آن بخش شده و با پرکردن اطلاعات و فرستادن برای ما ، بررسی های لازم انجام گرفته و با شما تماس حاصل نمائیم.

سوله سبک لوله ای

سوله لوله ای که به سوله فوق سبک و سوله سیلندری نیز معروف است جزو ارزان ترین و سبک ترین نوع سوله ها می باشد.

این نوع سوله از لوله ساخته می شود و پروفیل در آن استفاده نمی شود . سوله آذین صدرا متخصص در زمینه ساخت انواع سوله سبک لوله ای است .این نوع سوله برای دهانه هایی تا 90 متر بدون ستون میانی می تواند اجرا شود.

سرعت نصب و همچنین جابجایی در سوله سبک لوله ای بسیار بالاست . این نوع سوله بسیار سبک ، ارزان و مقرون به صرفه تر است .

برای ساخت سوله سبک سوله ای می توانید با شرکت سوله آذین صدرا در تماس باشید . نمونه پروژه هایی که ازسوله های لوله ای اجرا شده اند مثل سازه بندر شرفخانه داخل قسمت نمونه کارها درج شده و می توانید نمونه های ساخت سوله از این نوع را مشاهده فرمائید. هم چنین برای مطالعه دقیق تر و کامل تر درباره سوله سبک لوله ای ، مقاله مربوط به سوله های لوله ای را می توانید مطالعه کنید .

سوله سبک لوله ای

نمونه ای از سوله سبک لوله ای که توسط سوله آذین صدرا ساخته و اجرا شده است

سوله سبک استاندارد چیست و ابعاد سوله استاندارد چقدر است ؟

سوله سبک استاندارد یا درحالت کلی سوله استاندارد به چه نوع سوله هایی گفته می شود؟برای این که سازه موردنظر از لحاظ طول و عرض و ارتفاع و استحکام متناسب باشد باید تمام این پارامتر ها با هم هماهنگ باشند و درواقع اصل نتاسب در طراحی رعایت گردد.

این تناسب برای ایجاد یک سوله استاندارد شامل یکسری اعدا و ارقام است که نیازداریم تا آن هارا رعایت کنیم تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

برای مثال در یک سوله سبک استاندارد میزان آهن مصرفی در هرمتر مربع از سازه بین 30 تا 50 کیلوگرم است.این یک استاندارد است و ممکن است تحت شرایطی افزایش یا کاهش داشته باشد.

عوامل اصلی دخیل در ساخت یک سوله سبک استاندارد در جدول زیر قرار گرفته است :

 

ویژگی های سوله سبک استاندارد

  طول سوله طول سوله اولین فاکتور است . فاصله ستون ها از یکدیگر بین 6 تا 9 متر می باشد.همچنین طول کلی سازه نباید بیشتر از 90 متر باشد ، هرچقدر این طول افزایش یابد در اثر اعمال یکسری تغییرات مثل تغییرات دمایی ، استحکام سوله پایین تر خواهد آمد.
  عرض سوله در یک سوله سبک استاندارد دهانه سوله معمولا بین 20 تا 30 متر است . همچنین میزان آهن مصرفی در ساخت اسکلت سازه از 12 تا 15 متر در هر متر متغیر است.
  ارتفاع سوله ارتفاع یک فاکتور مهم است چرا که این عامل به تنهایی یکی از عناصر مهم و تاثیر گذار در میزان آهن مصرفی است . ارتفاع استاندارد برای سوله مابین 4 تا 35 متر است . همچنین در مورد ارتفاع تاج سوله هم باید گفت که این ارتفاع به میزان شیب سوله وابسته است.
  شیب سوله شیب یک سوله سبک استاندارد همواره به اندازه سوله وابسته است . درحالت کلی شیب می تواند از 10 تا 30 درصد تغییر کند که این مقدار در سوله های با دهانه کوچکتر یک مقدار میانگین مثلا 20 درصد خواهد بود.

در حالت کلی ساخت سوله با جرثقیل بر میزان آهن مصرفی تاثیر گذار است و ممکن است میزان متریال مصرفی در طول و یا عرض سوله را افزایش دهد.

یک سوله سبک استاندارد باید شامل قیمت مناسب ، ظرافت ، زیبایی ماندگار و وزن مناسب باشد و همچنین در زمان مناسب ساخته و تحویل داده شود.

نکات مهم در رابطه با قیمت سوله سبک

همان طور که قبلا هم گفته ایم قیمت یکی از عوامل ترغیب کننده برای ساخت انواع مختلف سوله ها است.

قیمت سوله سبک را هرچند که می توان طبق یک لیست به شما عزیزان ارائه کرد اما همانطور که گفتیم قیمت مصالح در بازار همه روزه در حال تغییر است و اگر هم قیمتی ارائه شود باز هم تقریبی است.

پس بیایید فاکتور های مهم تری را بررسی کنیم که دید شما را نسبت به قیمت سوله سبک بازتر خواهد کرد.

برای اینکه از قیمت هرمتر سوله سبک اطلاع داشته باشید ، فرم استعلام هزینه ساخت سوله را تکمیل کرده و برای ما بفرستید تا قیمت دقیق سوله مد نظر شما را محاسبه کرده و برای شما ارسال کنیم !

یک سری عوامل هستند که در حالت کلی بر قیمت سوله سبک تاثیر مستقیم دارند و بهتر است که حتما با این موارد آشنائیت داشته باشید .

یکی از این عوامل ابعاد سوله است که بالاتر گفتیم و تاثیر مستقیم در هزینه نهایی پروژه شما خواهد داشت.

عامل مهم دیگر دفترچه محاسبات سوله است . یک سوله استاندارد حتما باید دارای دفترچه محاسبات باشد تا با تایید نظام مهندسی ساخته شود . گرچه بدون داشتن این دفترچه می توان هزینه تمام شده سوله را کاهش داد اما سوله ساخته شده دارای استاندارد های لازم نخواهد بود .

اگر بخواهیم در بین هزینه های تمام شده یک مقایسه جزئی انجام دهیم می توان گفت تقریبا در حالت کلی قیمت ساخت و اجرای سوله سبک خرپایی نسبت به سایر انواع مشابه پایین تر است . اما نه لزوما همیشه ، چون بسته به نیاز شما و ابعاد سوله ابتدا باید بررسی های لازم صورت گیرد و سپس هزینه ها برآورد شود .

در رابطه با قیمت نکته مهمی که همیشه گفته ایم این بوده است که :

درست است که قیمت عامل مهمی است اما نباید کلیت پروژه را فدای آن نمود!

در حالت کلی در وهله اول سعی کنید که یک پروژه استاندارد و با کیفیت را استارت بزنید و توصیه ما به شما این است که اگر به دنبال ساخت سوله سبک باکیفیت و ایمن هستید و می خواهید در هزینه های خود نیز مدیریت داشته باشید پس با یک شرکت سوله سازی حرفه ای همکاری کنید.

مزیت سوله های سبک

یک اصل مهم در سوله سبک این است که استقبال از تولید این سوله ها به میزانی است که می توان آینده ی صنعت سوله سازی را منحصر به آن ها دانست . چرا که سوله های سبک ویژگی های بسیار خوبی دارند که کم هزینه بودن در عین انسجام بسیار بالا ، سرعت بالا در تولید، امکان نصب سریع و قیمت پایین ، توانایی ساخت سوله با دهانه بزرگ ، توانایی نصب جرثقیل سقفی و جرثقیل های ستونی و… را می توان به عنوان تنها چند مورد از خواص آن ها نام برد.

  • — سوله سبک به علت وزن کمی که دارد در حمل و نقل صاحب مزیت است و انتقال آن از کارگاه به محل مورد نظر راحت تر است.
  • — امکان جابجایی در این نوع سوله به علت نوع اتصال سازه ها بسیار راحت است.
  • — چون اکثر قطعات سوله سبک داخل کارگاه ساخته و پرداخته می شوند بنابراین نصب آن در محل پروژه هزینه پایینی دارد.
  • — این سوله ها به علت نوع شکل ظاهری که دارند و اگر به نوعی زیباتر ساخته شوند زیبایی ساده ولی در عین حال جذابی دارند.
  • — سوله سبک دارای استاندارد های بین المللی است و کاملا ایمن و مورد تایید تولید می شود.
  • — همانطور که گفیم به طورکلی سرعت اجرای سوله های سبک از ابتدا تا اجرا بسیار سریع صورت می گیرد.
  • — مقاومت سوله سبک در برابر طوفان هایی تا سرعت 250 کیلومتر در ساعت و زمین لرزه هایی تا بیش از 8 ریشتر مثال زدنی است.

سوله سبک آذین صدرا

تلاش ما در شرکت سوله سازی صدرا سبک تر کردن هرچه بیشتر سوله ها و همچنین کاهش هزینه های نهایی سوله برای شما مشتریان و مصرف کنندگان گرامی است . شما مشتری گرامی جهت مشاوره و دریافت اطلاعات در رابطه با نحوه فروش ، نصب و همچنین تعرفه قیمت ها و هرآنچه که احساس می کنید در رابطه با سوله سبک نیاز دارید تا بدانید می توانید با ما در تماس باشید.

سوله در ویکی پدیا

سوله های سبک


شرکت سوله آذین صدرا ، سوله خرپایی ، سوله UBM ، سوله دست دوم ، قیمت هر متر سوله و

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشد.

09140070767 مسلمی


نویسنده : آذین صدرا