سوله خرپایی

سوله خرپایی

سوله خرپایی

سوله خرپایی یکی از بهترین نوع های سوله سبک است . اگر می پرسید چرا پس در این مقاله با ما همراه باشید تا هرآنچه درباره سوله سبک خرپایی می خواهید بدانید در اختیار شما قرار دهیم . معرفی سوله سبک خرپایی ، انواع سوله خرپایی، کاربرد ها ، مزایا ، معایب ، قیمت سوله خرپایی ، نحوه اجرا و …. همگی در این مقاله برای شما گردآوری شده است .

سوله خرپایی که یکی از سه نوع سوله سبک می باشد یکی از بهترین نوع سوله های سبک است به این دلیل که به شکل باور نکردنی هم از لحاظ قیمت ، هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ امکان اجرا شدن دست ما را بسیار بسیار باز تر می کند و مقرون به صرفه بودن آن کاملا مشهود است.

سوله خرپایی در ساخت و ساز سازه های بزرگ جایگاه ویژه ای دارد و دارای آینده درخشان در زمینه سوله سبک می باشد.سوله خرپایی به علت وزن کم یکی از مقرون به صرفه ترین نوع سوله ها می باشد که امکان استفاده در محل های مختلف از جمله صنعتی و غیرصنعتی را دارد.

مهم ترین ویژگی سوله خرپایی امکان استفاده از آن برای سازه های بسیار بزرگ با دهانه های بزرگ است . درواقع مهم ترین دلیل محبوبیت سوله خرپایی دامنه وسیع کاربردی آن است . سوله خرپایی امکان اجرای سقف های عظیم را فراهم می کند بدون اینکه نیاز به ستون زنی در وسط سازه باشد و این یعنی تحول در ساخت سازه های با دهانه بزرگ در عین حفظ استقامت و کاهش هزینه و در کنار آن زیبایی بخشی به محیط مورد نظر .

در کنار این ویژگی مهم ، یکی خصوصیت بسیار مهم دیگر سوله خرپایی عدم محدودیت در ساخت دهانه های بزرگ است. به عبارتی اگر بخواهیم کامل تر بگوئیم ، تنها روش ساخت سازه هایی با دهانه بزرگ فقط استفاده از سوله خرپایی است .

سوله سبک خرپایی آذین صدرا

سوله خرپایی چیست ؟

سوله خرپایی به بیان ساده سازه های فلزی یا چوبی به شکل مثلثی هستند که ابن مثلثی بودن مزایای زیادی را برای ما به همراه دارد و در اصل تحمل بار بسیار برای ما مفید است . سوله خرپایی از لحاظ تحمل نیرو های کششی و همچنین فشار وارد بر سازه بسیار قوی و مستحکم است که به خاطر ساخت به شکل مثلثی این سازه است . البته سوله های خرپایی به شکل چهارگوش هم ساخته می شوند که با داشتن یک سری فاکتورهای خاص بازهم نتیجه مطلوب را خواهند داشت .

اما زمانی که این سازه به شکل سه گوش ساخته می شود تا میزان زیادی و بدون خم شدن توان بالای تحمل فشار را دارد . فقط درصورتی این امر غیرممکن می شود که یکی از قسمت های سازه بشکند . بنابراین یکی از مقاوم ترین و مناسب ترین سازه ها برای تحمل فشارهای بالا است .

این نوع سازه ها به شکل خرپایی است و با استفاده از  پروفیل ، فولاد ، و گاها چوب و یا ترکیبی از  این دو ساخته می شوند که این ساختار موجب شده  که وزن فولاد مصرفی در این نوع سازه ها نسبت به سوله های ساخته شده با تیر ورق پایین تر بیاید . چون سوله های تیرورقی بسیار سنگین هستند و درواقع متریال اصلی آن فولاد بوده و به شکل ورقی ساخته می شوند که نتیجه آن افزایش مصرف فولاد و بالا رفتن وزن سوله و افزایش هزینه برای فولاد مصرفی است.

سوله سبک یک پدیده در نوع خود است . امروزه دیگر با وجود سوله خرپایی ،می توان گفت سوله های تیرورقی تقریبا کنار رفته اند و به عنوان سوله دست دوم خرید و فروش می شوند .سوله های خرپایی که معمولا با نام سوله سبک خرپایی هم شناخته می شوند علاوه بر اینکه در دسته سوله های سبک هستند جزو سوله های ارزان هم هستند.

انواع سوله خرپایی

همان طور که در موضوع مزیت های سوله خرپایی گفتیم این سوله انواع مختلفی دارد که برای کاربری های متفاوت طراحی شده اند تا نهایت اثر بخشی را در بهینه کردن منابع داشته باشند . انواع مختلف سوله خرپایی باعث می شود تا زمانی که یک پروژه در ابعاد مشخصی در ذهن ما است سوله مناسب با آن هم وجود داشته باشد تا با استفاده دقیق و بجا هزینه ها هم مدیریت شوند .

انواع مختلف سوله خرپایی در جدول زیر به همرا تصویر و وِیژگی های هرکدام گنجانده شده است.

 انواع سوله خرپایی

نام سوله خرپايي نام لاتين دهانه توضیحات تصوير نمونه
شاه تير King Post Truss حداکثر 8 متر از جنس فولاد و چوب ساخته مي شود و جهت سازه هاي کوچک کاربردی است سوله خرپایی شاه تير
پرات Pratt Truss 6 تا 10 متر از جنس فولاد ، از جمله سوله خرپايی مقرون به صرفه سوله خرپایی پرات
دستک‌دار يا عصايی Queen Post Truss در حدود 10 متر ساده و کاربردی ، قابل اجرا روی اکثر سازه ها سوله خرپایی دستک‌دار يا عصايي
هاو Howe Truss 6 تا 30 متر بيشتر از جنس چوب است ، فولاد در قسمت هاي عمودی و کششی آن استفاده مي شود تا سازه تقويت شود سوله خرپایی هاو
چتری Fan Truss براي سازه هاي متوسط از فولاد ساخته مي شود و حالتی تقارني مانند دارد ، قوس هاي فوقانی کوچکتر در اين نوع باعث ايجاد هرچه بهتر اتصالات مي شود سوله خرپایی چتري
سقف نور شمالی North Light Roof Truss 20 تا 30 متر اين نوع از سوله خرپايی امکان اجراي تيرآهن هاي سبک را به شکل وسيع فراهم مي کند که نتيجه آن ارزان تمام شدن سازه است . يکي از قديمی ترين و مقرون به صرفه ترين روش هاي ساخت است سوله خرپایی سقف نور شمالي
قوس‌های موازی Parallel Chord Truss براي دهانه هاي کوچک عدم نياز به تيرک هاي حمال ، زماني که قصد اجراي سقفی محکم با هزينه پايين را داريم مثل اتاق زير شيروانی سوله خرپایی قوس‌هاي موازي
قيچی Scissor Roof Truss براي دهانه هاي کوچک عدم نياز به تيرک های حمال ، زماني که قصد اجرای سقفي محکم با هزينه پايين را داريم مثل اتاق زير شيروانی سوله خرپایی قيچي
پاشنه بلند Raised Heel Roof Truss 38 کيلوگرم بهترين نوع از انواع سوله خرپايی چوبی ، فراهم کردن فضاي مناسب براي عايق کاری ، کاهش هزينه هاي انرژی سوله خرپایی پاشنه بلند

همان طور که در جدول فوق مشاهده می کنیم انواع مختلف سوله خرپایی برای کاربرد های متفاوت طراحی شده اند که بسته به نیاز کارفرما در ابعاد موردنظر طراحی ساخت و اجرا می شود.سوله های خرپایی که شرکت سوله آذین صدرا با دانش چندین ساله خود و براساس به روز ترین متد های مهندسی می سازد بسیار سبک و مقاوم بوده و بسته به نیاز کارفرما طراحی می شوند .

قیمت سوله خرپایی

اگر بخواهیم در رابطه با قیمت سوله خرپایی صحبت کنیم برای شما یک پیشنهاد بهتر داریم . چون همان طور که می دانید قیمت ها همه روزه در حال تغییر هستند و همیشه ثابت نیستند اما می توان کلیات محاسبه قیمت را دانست و با در دست داشتن قیمت های به روز ، هزینه نهایی سازه را محاسبه کرد.

فرض کنید شما یک سازه می خواهید بسازید و گزینه شما استفاده از سوله تیرورقی است و پس از انجام محاسبات مد نظر هزینه سوله را برای خود برآورد کرده اید.

حالا سوله سبک آذین صدرا یک جدول در اختیار شما قرار میدهد تا در رابطه با قیمتی که بدست آورده اید تجدید نظر کنید . میزان کاهش وزن سوله خرپایی نسبت به تیرورقی در این جدول کاملا نشان داده شده است که با دخالت دادن میزان درصد کاهش داده شده می توانید به قیمت سوله خرپایی نهایی تقریبا دست پیدا کنید.

فرض کنیم ارتفاع سوله ما 6 متر درنظر گرفته شده است . بار برف روی سوله را یک متر و سرعت باد را 120 کیلومتر بر ساعت در نظر گرفته ایم . اکنون بیایید نگاهی به میزان اختلاف این دو سوله در شرایط یکسان بیندازیم :

 مقایسه سوله خرپایی و سوله تیرورقی

ارتفاع عرض دهانه وزن سوله خرپایی وزن سوله تیرورقی
6 متر 15 متر 18 کیلوگرم بر متر مربع 24 کیلوگرم بر متر مربع
6 متر 20 متر 20 کیلوگرم 34 کیلوگرم
6 متر 25 متر 22 کیلوگرم 40 کیلوگرم
6 متر 30 متر 24 کیوگرم 48 کیلوگرم
6 متر 40 متر 28 کیوگرم 62 کیلوگرم
6 متر 50 متر 32 کیوگرم 94 کیلوگرم
6 متر 60 متر 38 کیلوگرم قابل اجرا نیست

خب اکنون با توجه به این جدول به نظر خود شما برای عرض دهانه 50 متر و ارتفاع 6 متر که سوله خرپایی به میزان 32 کیلوگرم برآورد شده است و سوله تیرورقی 94 کیلوگرم انتخاب ما باید کدام یک باشد؟

جذابیت سوله سبک اینجا پدیدار می شود . میبینید که سوله خرپایی بدون هیچگونه از دست دادن مقاومت و ایمنی به راحتی تا 50 درصد وزن را کاهش داده است . پس حالا کم کم به این موضوع واقف می شویم که چرا سوله خرپایی بهترین نوع سوله سبک است.

مزایای سوله سبک خرپایی:

خب تا اینجا تقریبا اطلاعاتی که در رابطه با سوله خرپایی ارائه کردیم مطمئنا توجه شما را به این نوع سوله ها بیشتر از همیشه جلب کرده است . اکنون نوبت به ارائه مزایای سوله خرپایی می رسد . مطمئنا سازه ای با این توصیفات مزایای بسیاری برای مصرف کننده خواهد داشت تا این سازه را جایگزین سازه های کهنه و سنگین خودش کند و سازه های جدید و بزرگتر را با سوله خرپایی بنا کند.

مواردی که دراین لیست قرار داده شده اند مسلما تمام مزایای سوله خرپایی نیست اما تلاش کرده ایم به شکل کامل به همه موارد مهم اشاره داشته باشیم.

 • پایین بودن هزینه های تمام شده نسبت به تیر ورق که مسلما میدانید که بخاطر مصرف پایین فولاد این اتفاق می افتد.
 • ایمنی و استحکام بالای سوله خرپایی به علت شکل طراحی آن ، که همان طور که گفتیم ساخت آن به شکل مثلثی به این علت است.
 • عدم وجود محدودیت در ابعاد دهانه این نوع سوله ، که مهمترین ویژگی سوله خرپایی به نوعی همین موضوع بود که تنها راه برای ساخت سازه های با دهانه بزرگ است .
 •  نصب انواع جرثقیل های سقفی، دروازه ای و… که بازهم می توان گفت یک مزیت بسیار مهم است و هرنوع جرثقیل در ساخت سوله خرپایی بدون محدودیت قابل استفاده و اجرا است.
 • زیبایی سوله خرپایی هم یکی از مزایای آن است چرا که سقف های بسیار زیبا و ساده  ولی درعین حال جذاب می توان با آن ها اجرا کرد که بستگی به طراحی هندسی زیبای آن هم دارد .
 • سرعت موضوع دیگری است که در سوله خرپایی محقق شده است ، چرا که سرعت ساخت و نصب در این نوع سوله سبک بسیار بالاست .
 • سوله خرپایی به علت نوع اتصالات خود چندین و چند بار قابل باز و بسته شدن یا به اصطلاحی مونتاژ و دمونتاژ شدن است .
 • حمل و نقل این نوع سوله بسیار راحت و کم هزینه است .
 • مشکل جابجایی سازه به محلی دیگر و استفاده مجدد از آن در این نوع سوله وجود ندارد و  قابلیت جابجایی دارد.
 • اگر سوله خرپایی به شکل اصولی و مهندسی شده ساخته شود کمترین میزان هدر رفت از لحاظ فضا ، هزینه ها ، فولاد و حتی نیروی انسانی را خواهیم داشت .
 • سوله خرپایی انواع مختلفی دارد که هرکدام برای کاربری های متفاوت مناسب است . بنابراین در صورت داشتن یک مشاوره خوب می توانید بدون محدودیت از انواع مختلف سوله خرپایی برای کاربردهای متفاوت استفاده کنید.  از این طریق بهترین نوع سوله خرپا که برای کاربری شما از هر لحاظ مناسب است را استفاده کرده اید.

کاربردهای سوله خرپایی

با توجه به تمام نکاتی که در رابطه با سوله خرپایی گفته شد اکنون برای جمع بندی بهتر است نگاهی هم به کاربردهای سوله خرپایی داشته باشیم و موارد کاربرد آن را قدری بیشتر بشناسیم . گرچه طیف کاربری سوله خرپایی بسیار زیاد است در اینجا در حالت کلی به آنها اشاره می کنیم :

 • ساختمان های صنعتی
 • انبار و سردخانه
 • پارکینگ  و تعمیرگاه ماشین های سبک و سنگین
 • کارگاه های ساختمانی
 • اسکان اضطراری
 • سالن های ورزشی و استخرها
 • آشیانه های هواپیما
 • صنایع کشتی سازی
 • سالن های نمایشگاهی
 • کمپ های نظامی
 • و…….

در این مقاله سعی کردیم تا جایی که ممکن بود به شکل جامع در رابطه با سوله خرپایی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با دانش هرچه بیشتر اقدام به اجرای پروژه خود نمائید. سوله آذین صدرا متخصص ساخت انواع سوله سبک، و مخصوصا سوله های سبک خرپایی است . تلاش مجموعه ما گردآوری مهندسی ، طراحی اصولی و متد های روز در کنار یکدیگر است تا بهترین نتیجه که شامل صرفه جویی در زمان ، هزینه ها و منابع است را به ارمغان آوریم .

شما مشتریان عزیز اگر به دنبال ساخت یک سوله خرپایی اصولی و بهینه هستید می توانید با شرکت سوله آذین صدرا که سازنده بیش از 400 نوع سوله از انواع مختلف است در ارتباط باشید تا یک تجربه موفق در این زمینه داشته باشید.

09140070767 مسلمی


نویسنده :